Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede želi da svojim podsticajnim merama u oblasti vinarstva i vinogradarstva Srbiju ponovo uvede u red zemalja u kojima se proizvodi kvalitetno vino. Želimo da budemo "rame uz rame" s najvećim i najpoznatijim vinarijama u svetu, kao što su francuske, italijanske i španske. Ministarstvo poljoprivrede već nekoliko godina finansira sa 100 odsto vrednosti podizanje novih zasada vinove loze, jer na svakoj parceli do 10 hektara u vlasništvu registrovanog poljoprivrednog gazdinstva plaća punu vrednost svake nove sertifikovane sadnice. Daje se i 30, 40 odsto sredstava za stubove i žicu i između 30 i 50 odsto sredstava i za opremu za podrumarstvo i preradu vina. Ministarstvo poljoprivrede, kroz zajednički projekat sa španskom vladom, uspostavilo je vinarske regione u Srbiji, a donesen je i novi Zakon o vinima. Kvalitet vina u Srbiji se meri po svetskim standardima. Najbitnije je da smo se izborili da od Evropske unije dobijemo izvoznu dozvolu za 63.000 hektolitara vina...
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede želi da svojim podsticajnim merama u oblasti vinarstva i vinogradarstva Srbiju ponovo uvede u red zemalja u kojima se proizvodi kvalitetno vino, izjavio je danas ministar Saša Dragin.
Želimo da budemo "rame uz rame" s najvećim i najpoznatijim vinarijama u svetu, kao što su francuske, italijanske i španske, kazao je Dragin prilikom obilaska Topličkih vinograda u selu Gojinovac kod Prokuplja.
Dragin je podsetio da Ministarstvo poljoprivrede već nekoliko godina finansira sa 100 odsto vrednosti podizanje novih zasada vinove loze, jer na svakoj parceli do 10 hektara u vlasništvu registrovanog poljoprivrednog gazdinstva plaća punu vrednost svake nove sertifikovane sadnice.
Dajemo i 30, 40 odsto sredstava za stubove i žicu i između 30 i 50 odsto sredstava i za opremu za podrumarstvo i preradu vina, dodao je Dragin.
On je napomenuo da je Ministarstvo poljoprivrede, kroz zajednički projekat sa španskom vladom, uspostavilo vinarske regione u Srbiji i da je donesen i novi Zakon o vinima.
"Kvalitet vina u Srbiji se meri po svetskim standardima", rekao je Dragin, naglašavajući da je "najbitnije da smo se izborili da od Evropske unije dobijemo izvoznu dozvolu za 63.000 hektolitara vina".
Dragin je ukazao da je veoma značajno da vinogradarstvo u opštini Prokuplje i u celom Topličkom okrugu ponovo zaživi, kao i da se jedna od naših najpoznatijih autohtonih sorti "prokupac" ponovo probije u vrh vinarstva, objavljeno je na sajtu ministarstva.